WSPIERAMY

TELEWIZJA GMINY KOZŁOWO

Uważaj co fotografujesz!

KOPERNIK.TV
Od 17 kwietnia, za zrobienie zdjęcia w niewłaściwym miejscu może spotkać nas kara. W życie weszła nowelizacja ustawy o obronie ojczyzny oraz ustawy o przeciwdziałaniu szpiegostwu. W efekcie, nowe przepisy zabraniają fotografowania około 25 tysięcy strategicznych lokalizacji w całej Polsce.
{Od 17 kwietnia, za zrobienie zdjęcia w niewłaściwym miejscu może spotkać nas kara. W życie weszła nowelizacja ustawy o obronie ojczyzny oraz ustawy o przeciwdziałaniu szpiegostwu. W efekcie, nowe przepisy zabraniają fotografowania około 25 tysięcy strategicznych lokalizacji w całej Polsce.}

Uważaj co fotografujesz! 

Strategiczne lokalizacje w całej Polsce mają specjalny znak - biało-czerwony z napisem „Zakaz Fotografowania”. Takim znakiem objęte są na przykład obiekty, w których produkuje się, remontuje i magazynuje uzbrojenie, sprzęt wojskowy oraz środki bojowe.

Za nieprzestrzeganie przepisów grozi kara finansowa - od 5 do 20 tysięcy złotych oraz areszt - od 5 do 30 dni. Funkcjonariusze mają prawo również do skonfiskowania urządzenia, którym fotografowano obiekty. Nowe przepisy nie mają na celu straszenia obywateli, a są narzędziem wymierzonym w obce służby działające na niekorzyść naszego kraju.

Rozporządzenie szefa MON wprowadza zasady wydawania pozwoleń na robienie zdjęć jednostkom wojskowym i obiektom infrastruktury krytycznej. Określa też, jak te obiekty mają być oznaczone. Od czwartku fotografowanie bez zezwolenia tych obiektów będzie traktowane jako wykroczenie - grozić za to będzie grzywna albo areszt. Wcześniej, z powodu braku odpowiednich oznaczeń, służby nie były w stanie egzekwować takich zakazów. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 3 kwietnia.

Rozporządzenie ministra obrony narodowej z 27 marca 2025 r. dotyczy trybu oraz terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów, osób lub ruchomości, o których mowa w art. 616a ust. 1 znowelizowanej 17 sierpnia 2023 r. - ustawy o obronie Ojczyzny.

Daje ono podstawę prawną do interwencji organów porządkowych (cywilnych i wojskowych) w stosunku do osób, które bez zezwolenia fotografują, filmują lub utrwalają w inny sposób obraz lub wizerunek obiektów, osób lub ruchomości obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej oraz obiektów infrastruktury krytycznej. Zakaz fotografowania obejmuje wszelkie sposoby utrwalania, fotografowania i filmowania zarówno z poziomu terenu, jak i z powietrza. Regulacja dotyczy organów, instytucji, formacji, przedsiębiorców lub jednostek organizacyjnych, w których właściwości znajdują się obiekty.

Siły zbrojne planują organizować specjalne wydarzenia, podczas których wszyscy amatorzy fotografii militarnej będą mogli swobodnie realizować swoją pasję (PAP)